Neler yeni

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Türkiye'nin İlk ve tek FiveM forum adresi

Forum adresimize hoş geldin FiveMTürk olarak amacımız siz değerli kullanıcılarımıza en aktif fikir ve paylaşım platformu sunmak bir yana en güvenilir şekilde alışveriş yapabileceğiniz bir platform sunmaktır.
DF DF
DF DF
DF DF

Marp - Hayal Kırıklığı ( İnceleme & Yorum & Okumadan Başlama )

theba

Üye
FT Kullanıcı
Arkadaşlar selamlar, MARP sunucusuyla alakalı yaşadığımız tecrübeleri sizlere aktarmaya çalışacağım. Şakasız, eksiksiz olduğu gibi aktaracağım bu bilgileri okumanız, hepimiz için en değerli şey olan zamanı MARP gibi bir yerde harcamamanız için önemli.

Öncelikle teknik problemlere değinelim; Rtx serisi ekran kartı, yeni nesil AMD işlemci ve 32GB ram ile gün içerisinde 2-3 saatte bir crash yeme garantisi olan bir yer olduğunu söylemekle başlayalım. Sunucuda legal olarak para kazanmak istediğiniz zaman belli bir saat içeride kalmanız gerekiyor çünkü örneğin balık ağı atarak gölde balık tutmak şakasız 3 saat sürüyor. Bu 3 saat içerisinde sosyal bölgelere ya da illegal faaliyetler için başka bölgelere geçiş yaptığınız zaman illa ki bir yerlerde crash ile karşılaşıyorsunuz. Konuyla alakalı toplantılarda çözüm üretileceğini ya da zararların karşılanacağını duyabilirsiniz. Lakin kanıtlı bir şekilde başınıza gelenleri anlattığınız zaman maddi olarak herhangi bir karşılık bulamıyorsunuz. Kaldı ki yöneticiler de umursamaz tavırlarıyla zaten size " lanet olsun parası batsın " dedirtiyor.

İkinci olarak sunucuda haddinden fazla mod ve modlu araç bulunuyor. Ortalama ya da düşük sistemi olan insanlarla takılıyorsanız kesinlikle başınıza bir şey gelme olasılığı çok yüksek. Çünkü sürekli olarak crash alıyorlar, oyundan düşüyorlar ya da oynayamayacak duruma geliyorlar.

Üçüncü konuya değinecek olursak, legal ve illegal olarak yapabileceğiniz işler oldukça kısıtlı. Bir maden işinden bahsedeyim mesela. Tam bir ömür törpüsü, saatlerinizi harcamanız gerekiyor ki birinin gelip role girmeden canı sıkıldığı için sizi öldürmesi imkansız değil. Şakasız role girmeden, emote atmadan her an bir yerlerde öldürülebilirsiniz. Bunun için de karşı tarafın yayıncı ya da donate desteği sağlayan biri olması, herhangi bir yaptırımla karşılaşmayacağını gösterir. Başımıza geldi çünkü.

Gelelim yaşadığımız acı tecrübelere. Sunucuya girerken, form dolduruyor ve formda edindiğiniz izlenime göre " bu sunucu güzel bir yer ya herhalde " diye düşünüyorsunuz. Form süreci tamamlandıktan sonra sesli mülakat ile görüşme gerçekleştiriyor ve yine aynı şekilde güzel izlenimler ediniyorsunuz. Özetle sunucuya girene kadar karşılaştığınız her yerde " bu sunucu fena değil sürekli gunrp ya da rdm vdm gibi olaylar burada olmayacak gibi " diye düşünüyorsunuz. Şişkin bir yönetim kadrosu gözünüze çarpıyor, bir problem olursa mutlaka çözülür diye düşünüyorsunuz. Fakat gerçekler çok acı bir şekilde karşınıza çıkabilir.

Biz 4 arkadaş sunucuya başladık, sunucunun mottosu sözde " sosyal rp " fakat konunun yakından uzaktan alakası olmadığını temin edebilirim. Belli başlı gruplar aralarında sosyal rp döndürüyorlar evet. Fakat ha diyince aralarına katılamıyorsunuz. Kaldı ki aralarına almaya da çok hevesli olmadıklarını söyleyebilirim. Bir de yayıncı ve donate meselesi var. Bu iki sınıfa giren arkadaşlar da kendilerine bir dünya kurmuşlar içeride ve sürekli " asarım, keserim " kafasında takılıyorlar. Mümkün değil aralarına katılıp adam akıllı bir sosyal rp gerçekleştiremezsiniz. Bunu yapabilmek için taş gibi sabrınız olması gerekiyor. Hadi diyelim aralarına katıldınız, diğer insanlara ekonomik olarak yetişebilmek için yukarıda saydığım problemleri aşmanız ve para biriktirmeniz gerekiyor ki yine tekrarlıyorum. Legal ya da illegal olsun bunu gerçekleştirmek hakikaten oldukça zor.

Mesela size PD ile alakalı kötü bir deneyim aktarayım, PD sunucuların bel kemiğidir denir. MARP'ın bel kemiği ne yazık ki kırık! İki arkadaş bir gün motorsiklet ile groove caddesine doğru ilerliyoruz. Hızımız da maksimum 100'e yakın. Bir an için bir polis kovalamacasına denk geliyoruz ve dört yol ağzında bir polis aracı bize çarpıyor. Dengesini kaybettikten sonra kovalamacasına hiçbir şey olmamış gibi devam ediyor. Bunu gördükten sonra doğal olarak tedavi / yaralı rolüne girmeyerek risk alıyorum ve caddenin köşesinde bulunan yüksek rütbeli bir polis aracına yaklaşıyorum. Polisle konuşma mesefasine geldikten sonra yaralı rolüne girip sesleniyorum ve ekip arkadaşlarınız bize çarptı, metrelerce yuvarlandık neyi izliyorsunuz diye soruyorum. Oradaki polis arkadaşların cevabını şakasız aktarayım sizlere. Bize " s..... git size biz mi çarptık " deyip arkasına bakmadan uzaklaşıyor. Tepkiniz ne olurdu ? IC olarak 911 ihbar hattına konuyu güzelce açıklayarak gönderiyorum ve cevapsız kalıyorum.

Bakın buraya kadar anlattıklarımda herhangi bir "lose" kaygısından doğmuş mağduriyetler yok ki buraya kadar kaybettiğim önemli bir şey yok. Bitmedi devam edelim, LSPD merkezine giderek yaralı / tedavi rolüne devam etmek ve rol paslamak istiyorum, amacım bu sorumsuzluğu yapan insanlara en azından IC olarak bir uyarı verilmesini sağlamak. Fakat içeride bir tane bile muhatap bulamıyorum. Merkezde polis yok yahu. Neyse diyip beklemeye geçiyorum aradan tam yarım saat geçtikten sonra nihayet bir polise denk geliyorum ve durumu IC olarak izah ediyorum. Biz ilgileneceğiz deyip beni gönderiyorlar. Rol bu kadar :))

Bardağı taşıran son damla, aşağıdaki görselin olayı oldu. Gündüz vakti şehir içerisinde üç arkadaş bir araba çalıyoruz. Planımız market soygunu yapmak ve bunun için hazırlığımızı yapıyoruz. IC olarak planlar, kaçış noktaları, nasıl rol paslarız ve hangi durumda ne yaparız diye şakasız bir saat plan yapıyoruz. Silahlar, bıçaklar ve benzeri ekipmanlarla tam yola çıkacakken görüntüdeki iki kişi ve onların arkasından arabayla gelen bir kişi bizi şakasız 20 metre takip ediyor. Sunucu kurallarında drive-by yapılamaz denildiği halde drive-by kuralını ihlal ediyorlar üstüne role girmeden, emote atmadan aniden gündüz vakti şehrin ortasında üçümüze de sıkmaya başlıyorlar. Ateş açıldıktan sonra arabadan inip " ne oluyor ? Niye sıkıyorsunuz " diye bağırıyorum. Tabii ki nafile saniyeler içerisinde yere düşüyorum. Arkadaşlarım da araç içerisinde aynı akıbete uğruyorlar. Bu olayı gerçekleştiren arkadaşlar bir güzel yanımıza geliyorlar. Aracı niye çaldınız diye biz öldükten sonra soru soruyorlar ? Öldüğümüz için emote atarak kişi baygındır ve ağır yaralıdır yazıp en azından kendi tarafımızda biz saçmalamak istemiyoruz. Daha sonra aralarında konuşarak soymayın adamları gidip illegal doktora bırakalım diyorlar. Beyaz saçlı eleman gelip üçümüzü birden görseldeki gibi motora taşıyor motora biniyor ve bizi illegal doktora kadar götürüyor.

Sunucuda güya çete, aile vb oluşumlar yasak. Sunucuya girerken biri aracınızı çalsa ne yaparsınız diye sorduklarında polise ihbar ederim demeniz gerekiyor. Fakat içeride düzen bambaşka dönüyor. Anlattığım gibi eksiksiz bir şekilde RDM'e kurban gidiyorsunuz ve öldükten sonra sebebini öğreniyorsunuz. Bunun adına da MARP ROLEPLAY diyorlar. Tabii soluğu bir arkadaşım fiziksel olarak maddi hiçbir kaybımız olmamasına rağmen rahatsız olarak yetkililere iletiyor. Şikayetinde drive-by, RDM, retardedrp, failrp ve powergaming yapıldığını söylüyor. Aşağıdaki görseli gönderiyor. Bir adam üç kişiyi görseldeki gibi motorla nasıl taşır diyor? Durduk yere sebepsiz olarak bize nasıl ateş açar ve emote kullanmadan silahı nasıl çeker diyor. Yetkili bir arkadaş yarım saat sonra arkadaşıma dönüş yapıyor ve cevabını yine şakasız eksiksiz size aktarıyorum,

" Kişiyle konuşuldu. Başka problem yoksa ticketi kapatabilirsiniz." ?????????

Şimdi size soruyorum, aşağıdaki görsele bakıp da sosyal rp çevirebileceğine inanan var mı ? Biz sonradan öğrendik ki bize bu olayı yaşatan arkadaşlardan bir tanesi yayıncı bir tanesi de
donatormüş, yani parayla sunucuya destek oluyormuş. Bunca kural ihlallerine geri dönüş sağlanmaması, bir açıklama bile yapılmaması bize çok rahatsızlık verdi. Sunucuda biz de illegal işler yaptık, insan da vurduk adam da kaçırdık. Fakat hiç kimse bize yanlış yaptınız hatalı bir role girdiniz diye dönüş sağlamadı. Rol yaptığımız insanlar revange-kill peşinde koşmadılar ya da retardedrp içerisine girmediler. Emotelarımız o biçimdi, sesli olarak o biçim rol çevirdik ve rol sona erdiğinde her taraf memnun olmuştu. Kaldı ki kimseye no value of life yapmadık, fear rp çevirmedik ve role girdiğimiz insanlarda da bunu görmedik. Zaten sunucu içerisinde çocuk sesi olanlardan direkt retardedrp ilzenimi alıyorsunuz. Emotesiz, kafalarına göre roleplay çeviriyorlar içeride şahit oluyorsunuz. Finalde sunucu içerisinde herkesi kendimiz gibi sanıp zarar verdiğimiz insanlardan özür diliyoruz. Sunucunun bu kadar kalitesiz olabileceğini bilmiyorduk, bilseydik asla bu kadar çaba sarf etmezdik.

Neyse tekrar ediyorum IC olarak maddi bir zararımız olmamasına rağmen, kalkıp yine IC olarak bize bunları yapanları delik deşik edebilecekken kalkıp niye buraya tonlarca yazı yazdım biliyor musunuz ? Kaliteli ve gerçekten roleplay yapmak isteyen insanları uyarmak için. Toparlayalım;

MARP pişmanlıktır, içeride adam kayırma, yayıncı kayırma, ilgilenmeme, sorunlara çözüm üretememe, VDM,RDM ve benzeri hareketlere sessiz kalma ve daha nicesi bulunmaktadır. Hiç kendinizi paralayıp mülakatlara bile girmeyin! Ne formda doldurduklarınızı oyun içerisinde görebilirsiniz ne de mülakatta size sorduklarını oyun içerisinde görebilirsiniz. Sunuc açacak insanlara da bir tavsiyem var. Sunucularınızı lütfen düzgün pazarlayın ve neyi hedefliyorsanız onu net bir şekilde yazın. Sosyal rp diye girdiğimiz MARP pvp sunucularından hallice çıktı. Sizler bu hataya düşmeyin. Mülakatlarda ya da soru formlarında da denetleyebileceğiniz kontrol edebileceğiniz ve adaleti sağlayabileceğiniz şeyler sormanızı tavsiye ederim.

Bir insana VDM nedir deyip cevap alınca o adamın roleplay bildiğini sanmayın. İyi forumlar :))

super-min.png

DF
Oyundan tanıştığımız ve yaşı küçük olan bir kardeşimiz yaşadığımız son olay sonrasında discord üzerinden bunları yazıyor. Kendisini defalarca " adam gibi roleplay yapmalısın, hem kendine hem bize zarar vermemelisin" Bir şey yapacaksan eğer sunucu kurallarını her zaman okumalısın. Mesela ev soyacaksan ev soygun kurallarına her zaman bakacaksın diye yetiştirmeye çalıştığımız insanı bu olay sonrasında kaybettik mesela. Biz sunucuyu bırakmaya karar verdik, kanı deli akan bu arkadaşımız önüme geleni bıçaklayacağım yazıyor. Kendi tercihi bir şey diyemem fakat ders olmalı. İşte bu şekilde insanların oyun zevklerini yok edip zararlı bir kitle oluşturuyorsunuz.

1659534586049.png

Görseldeki arkadaşın " hiç konuşmayacağım demesinin sebebi bizi hiç role girmeden vurmalarından kaynaklanıyor ". Konuyu elimden geldiğince güncel tutarak yaşça büyük olan roleplay yapmak isteyen insanları uyarmaya devam edeceğim. Zamanınızı asla MARP sunucusunda harcamamalısınız, yayınlar ve yayıncılar sizi aldatmasın.. Madalyonun diğer tarafını size aktarmaya çalıştım.

DF
Son düzenleme:
V1 Döneminde MARP'ta bulundum, şahsen o zamanlar en azından sosyal kısmında eğleniyordum. Para kasmak için bu kadar fazla uğraşmıyorduk, garip garip insanlar durduk yere bizi rahatsız etmiyordu. Sunucuyu yöneten arkadaşlar bana hep egolu gelmiştir, bazı konularda çok atarlı vs. konuşuyorlar. Rol Yapma kavramının farkında olmayan tek amacı gunrp yapmak olan arkadaşlar sunucuya gidebilir, bir kaç insanla tanıştıktan sonra kendinizi smg ile çatışırken bulursunuz zaten. O tayfa bu yorumu okursa diye bir tavsiye vereyim admin tayfasını vurmayın perma atıyolar.

DF
V1 Döneminde MARP'ta bulundum, şahsen o zamanlar en azından sosyal kısmında eğleniyordum. Para kasmak için bu kadar fazla uğraşmıyorduk, garip garip insanlar durduk yere bizi rahatsız etmiyordu. Sunucuyu yöneten arkadaşlar bana hep egolu gelmiştir, bazı konularda çok atarlı vs. konuşuyorlar. Rol Yapma kavramının farkında olmayan tek amacı gunrp yapmak olan arkadaşlar sunucuya gidebilir, bir kaç insanla tanıştıktan sonra kendinizi smg ile çatışırken bulursunuz zaten. O tayfa bu yorumu okursa diye bir tavsiye vereyim admin tayfasını vurmayın perma atıyolar.
Bunun örneklerine de şahit olduk konuda yer vermemişim ama maalesef durum son cümlenizdeki kadar vasat evet. Bize yapılanı bir yöneticiye yapsaydık sanıyorum aynı akıbete bizler de uğrardık. Vakit ayırmaya değmeyecek yaşça küçük olup gunrp peşinde koşanların tercih etmesi gereken bir yer zaten.

DF
Low RP bir sunucunun tekidir. Bir zamanlar ses teyit ile sunucuya giriliyordu.

DF
Bence piyasanın üzerinde bir sunucu kime göre low kime göre hard ? Şuan twitch üzerinde de en çok izlenen sunuculardan birisidir bende insanlar beğeniyor sunucuyu. Scriptsel ve map olarak da diğer sunuculardan 1 adım önde kesinlikle.

DF
Tüh çok üzüldüm

DF
Son düzenleme:
Bence piyasanın üzerinde bir sunucu kime göre low kime göre hard ? Şuan twitch üzerinde de en çok izlenen sunuculardan birisidir bende insanlar beğeniyor sunucuyu. Scriptsel ve map olarak da diğer sunuculardan 1 adım önde kesinlikle.
Yazdıklarımı okumamış ve boş keseden yorum yapmışsınız. Twitchte yayın yapan kızların izlenilmesi kadar doğal bir şey yok. EDV ve LİNEV gibi yerler varken MARP için 1 adım önde demek büyük feraset gerektirir. Twitchte de EDV ve LİNEV yayınlarının yakınına yaklaşamaz izleyici sayısı açısından. Ve evet yaşı büyük roleplay yapmayı hedefleyen insanlar için LOW & RETARD RP döndürülen bir sunucudur. Aralarında rolün hakkını veren insanlar da vardır, yiğidi öldürüp hakkını da yemeyiz. :))

DF
Tüh çok üzüldüm
Sanırım sen de yetkilisin. Üslubundan tutalım, zorla kurduğun üç kelime yerine bana ulaşıp konuyla alakalı malumat alacağına, PD ekibine çeki düzen verip adaletli davranacağına " tüh " yazman her şeyi açıklamış zaten. Tez vakitte olgunluk diliyorum hepinize ;)

DF
Hocam sunucuda bir süre oynandıktan sonra ara verdim ve dediklerinizin bir çoğuna hak veriyorum. Oradaki yayıncı arkadaşların bazılarını uzun bir süredir maalesef bu tür yerlerde tanırım, hep kendi aralarında sosyal yaparlar ve eğer onlar gibi olursanız sizi aralarına belki alırlar. Bu arkadaşları dediğim gibi önceden tanırım ve bir çoğu eskiden oynadığımız sunucularda yönetici veya sözü geçen kişilerdi, defalarca PD’ ye dikkat edin oyuncu kaybedersiniz dedik dedik dinletemedik. Biz geçelim rütbe vermeyin insanların gönlünü alalım dedik ona da yok dediler eninde sonunda sunucuyu kapattılar. Burada da aynı tayfayı nerdeyse görmekteyim sonunu da ufak ufak tahmin ediyorum. Ekonomi konusunda da orası da aynı burası da aynı zaten bir süre sonra da insanların oyun zevki kalmadan sunucudan çıkıyorlar. Bizi kendi içine alan arkadaş grupları olmuştu kendilerine teşekkür ederiz ama diğerleri gerçekten çok toksikti burada oynayan herkese saygım var fakat bir çekidüzen verilmeli sizi de anlıyorum bir yaştan sonra insanın gerçekten tahammülü kalmıyor. Yıllar sonra belki benim 2 yıl önce yaşadığım olayları yaşamanız bana bu cevabı yazdırdı kafanıza göre sunucu bulursanız lütfen bana da haber verin.

DF
İzlenmesi neye göre kime göre. Sadece adam vuran bir kişiyi izleyecek biri için tabiki de kaliteli bir yayıncı/sunucu. Kime göre low kime göre hard kısmına gelecek olursak da başvuru formuna göre sunucu kaliteli veya rol anlayışı belli oluyor. Bende 4-5 ay öncesinde MARP'da oynamış biri olarak söylecek olursam sunucunun başvuru formu dahaç ok sosyal rolleri kapsayan sorular. Ama sunucuya bir giriyorsun drilici tayfa sunucunun her yerinde. Ekipler toplanmış legal farm sistemlerinden silah parası kasıp direkt olarak soygun yapma ve birilerini vurma peşinde. Buna sunucunun yetkilileri ve "yeisso" denilen kişi de içerisinde. Yayınlarını denk gelmem dolayısıyla bir kaç kere izledim sadece altında add-on bir araç ve sunucuda ki tüm "kadın" denebilecek oyunculara yavşayarak rol yapmaya çalışması veya admin yetkisi sayesinde sürekli tüm oyuncuların üstünde birisi. Bir ara yayınında onu vuran birini sırf vurdu diye kickleyip desteğe çağıran birisi. Scriptsel olarak sunucuya diyecek lafım yok başarılı fakat haricinde berbat bir sunucu.

DF
fivemi sadece raco10 aile yayıncılarını izleyerek kendini rolde tapılacak insan gibi gören gunrp maymunlar için kaliteli hard sunucu. Bazı Yayıncılar Sağolsun fivemtryi bu hale getirdi.

DF

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Granit arka planlar

Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!