Neler yeni

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Türkiye'nin İlk ve tek FiveM forum adresi

Forum adresimize hoş geldin FiveMTürk olarak amacımız siz değerli kullanıcılarımıza en aktif fikir ve paylaşım platformu sunmak bir yana en güvenilir şekilde alışveriş yapabileceğiniz bir platform sunmaktır.
DF DF
DF DF
DF DF

DEVELOPER NEDİR ?

lildopeee

Üye
Yasaklandı
FT Kullanıcı
Discord
lil.dopeee#9999
DEVELOPER NEDİR ?

Developer ingilizce karşılığı olarak *GELİŞTİRİCİ* demektir. Software Developer(yazılımcı) ise programlama ile ilgili dil bilen, bildiği dilleri efektif kullanabilen kişilere denir.
Dolayısıyla herhangi bir programlama dili bilmeyen kişiye *yazılımcı* demek yanlış olur

VERMEK İSTEDİĞİM MESAJ

Hiçbir programlama dilini bilmeyip 2-3 script ekleyip adam akıllı bile editlemesini bilmeden kendinize developer demeyin. Discord durumlarınıza DEVELOPER yazmayın.. lütfen.

Bundan sonra dil bilmeyip paketlere 2-3 resource ekleyen ve editleyen kişiler için farklı bir tanım kullanalım

Loper nasıl ?

Son düzenleme:
Katılıyorum.

Developer ingilizce olarak YAZILIMCI değil Geliştirici demektir. Loper yerine devegibiloper daha hoş durdu sanki?

Ek olarak developerlik sadece yazılım ile olmuyor. Yazılım ile olana Software Developer denir. Developerliğin tanımının ucu çok açıktır. Maalesef şu anda çoğu kişi kendini sizinde çok güzel anlattığı gibi bir script startlayınca developer diyor. Bu gibi kişilere bir isim vermek ilginç olur, çünkü kendilerinin yaptığını 0 eğitimi olan okuma yazma ve başlangıç seviye bilgisayar kullanmayı bilen kişi rahatlıkla yapabilir.

arkadasim.ben.fullstack.developer.tanimini.serverside.clientside.olarak.tanimliyorum.kimene??

acaba bu yazlımla ilgili önerceğin bir video varmı ?

evet yazılım dili öğrenmek istiyorum ilginiz için teşekürler

evet yazılım dili öğrenmek istiyorum ilginiz için teşekürler

Ne demek , forumumuz üzerinde de bu konuyla ilgili bir çok anlatıcı rehber bulunmakta , inceleyebilirsiniz.

tamamdır teşekürler

arkadasim.ben.fullstack.developer.tanimini.serverside.clientside.olarak.tanimliyorum.kimene??
Laot agaya +1
Full stack developer olabilmek için aşşağıdaki unsurlar gereklidir;
Swift, Haskell, Rust, Matlab, Go veya Kotlin bilmemek.
Encryption'un tarihçesi hakkında bilgi sahibi olmak, chiper nedir bilmek gerekmez.
Farklı işletim sistemlerine hakim olmak gerekmez.

Notepad++, VSCode kullanmak yeterlidir, diğer IDE'ler taş yesin.
server.lua oluşturabilmek gereklidir.
LUA bilmek full stack dev olmanın şartıdır.
print("hawli") yazman yeterlidir.
En azından 3 adet hawliisim-script şeklinde bir tag kullanılmalıdır.

Yukarıdaki maddelerde belirttiğim unsurları karşılayan herkes full stack developer ve Senior Developer olarak isimlendirilebilir.

Son düzenleme:
+rep güzel paylaşım eline sağlık esx mi uyumlu disc mi uyumlu ?

//

acaba bu yazlımla ilgili önerceğin bir video varmı ?
yazılımda kendimi çok ileride görmüyorum, yazılımı meslek olarak icra eden kişilere danışırsan daha iyi bir cevap alırsın

Şahsen ben sadece meveloper'ım :c

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Granit arka planlar

Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!