Neler yeni

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Türkiye'nin İlk ve tek FiveM forum adresi

Forum adresimize hoş geldin FiveMTürk olarak amacımız siz değerli kullanıcılarımıza en aktif fikir ve paylaşım platformu sunmak bir yana en güvenilir şekilde alışveriş yapabileceğiniz bir platform sunmaktır.
DF DF
DF DF
DF DF

Rehber Herhangi Bir Frameworke Log Sistemi Atama

imn0thing

Üye
FT Kullanıcı
Böyle yazınca tabii biraz garip kaçtı fakat şöyle söyleyeyim, bu yöntemle istediğiniz kadar log ekleyebilirsiniz birazcık lua bilmeniz gerekmekte eventler nerde gerçekleşir ? döngülere koymamam lazım gibi küçük şeyleri bilmeniz gerekmekte. Herneyse ben esx kullanıyorum esx'e uygun anlatacağım fakat qb kullanıyorsanız da kendiniz yapabilirsiniz zaten hemen hemen aynı işlemler öncelikle server tarafından main dosyasını açıyoruz. Bir ton kod var göreceğiniz üzere. Buranın en altına veya ortalara biryerde boşluk bırakıyoruz. Şu kodu oraya yapıştırmanız yeterli olacaktır ;

Kod:
RegisterNetEvent('esx:DiscordLog')
AddEventHandler('esx:DiscordLog', function(logmesaj, name)
    local esx_wbhk_name = "Envanter Kayıt" -- Webhookun ismidir
    local esx_wbhk_pp = "" -- Webhookun profil fotoğrafıdır
    local esx_wbhk_url = "discordurl" -- Webhookun URLsidir
    local renk = 00000000 -- Siyahtır. Türü Demical gibi birşeydi
    local icerik = {
            {
                ["color"] = renk,
                ["title"] = "**".. name .."**", -- bu iki ** işareti kalın gösterir isterseniz italik gibi yazı tiplerini koyabilirsiniz
                ["description"] = logmesaj, -- Logun mesajıdır açıklamasına düşer
                ["footer"] = {
                ["text"] = "Log Sistemi", -- Alttaki yazıdır yani footer işte deneme yaparsanız anlarsınız
                },
            }
        }
    PerformHttpRequest(esx_wbhk_url, function(err, text, headers) end, 'POST', json.encode({username = esx_wbhk_name, embeds = icerik, avatar_url = esx_wbhk_pp}), { ['Content-Type'] = 'application/json' })
end)

Bu kodda webhookun temel özellikleri (isim, profil fotoğrafı, url) gibi şeyleri belirleyip embedini basitçe belirttik yorum satırlarından yola çıkarak özelleştirebilirsiniz.
Şimdi gelelim bunu nasıl triggerliyoruz ? Kullanacağımız artık native mi diyeyim çok içli dışlı değilim bu konularla neyse sadede gelirsem TriggerEvent'i kullanıyoruz.
M3 Envanter örneğinden gideceğim. Bir server callback a gidiyorum çünkü orada işlem gerçekleşiyor. Örneğin putIntoDrop
47346
Gördüğünüz üzere TriggerEvent ile önce eventi belirttim (esxte atadığımız) virgül ile gereken değerleri verdim. Kısaca şöyle ;
Kod:
TriggerEvent("AtadığınızEvent", "Fonksyon kısmında belirttiğiniz değer ben isim belirledim verilecek isim örneğin yere eşya koyma", "İkinci fonksyon eğer eklediyseniz ki ben ekledim", "Atadıysanız 3 değer falan filan böyle gider")
Kısaca trigger eventi tam böyle olayın gerçekleştiği yerlere koyuyosunuz ve unutmayın eğer ki yazıyı bölüyorsanız bu eventi atladığınız anlamına gelmez yani şöyle;
Kod:
TriggerEvent("esx:DiscordLog", "Asdasfamanas", "Selam "..farklıbirdeğer.." Falanfilan "..farklıbirdeğer)
gibisinden bittiği zamanda virgülü koyarsanız geçer yani şöyle
Kod:
TriggerEvent("esx:DiscordLog", "Asdasfamanas", "Selam "..farklıbirdeğer.." Falanfilan "..farklıbirdeğer, "ikinci fonksyon")

Evet olduğunca detaylı açıklamayı denedim beğendiyseniz bana bu yeter ekstra birşeye gerek yok.

DF
Elinize sağlık çok fazla bilgim olmamasına ragmen deneyeceğimTek eskiim adminlerin ne yaptıklarını görmem gerekiyor bunlarla alakalı ne yapmam gerekir adam silah mı basıyor yoksa tp mi atıyor vs bu bilgileri görmek istiyorum
Türkçe komut sistemi kullanıyorum
/silahver
/araba
/isinlan
/rev gibi bununla alakalı bi çalışmanız olurmu

DF
Elinize sağlık çok fazla bilgim olmamasına ragmen deneyeceğimTek eskiim adminlerin ne yaptıklarını görmem gerekiyor bunlarla alakalı ne yapmam gerekir adam silah mı basıyor yoksa tp mi atıyor vs bu bilgileri görmek istiyorum
Türkçe komut sistemi kullanıyorum
/silahver
/araba
/isinlan
/rev gibi bununla alakalı bi çalışmanız olurmu
O tür şeyler triggerlandığı yani komut kullanıldığı zaman eğer ki loga atmasını istiyorsanız örnek olarak şu kodu atabilirim ;
Kod:
ESX.RegisterCommand('car', 'admin', function(xPlayer, args, showError)
    xPlayer.triggerEvent('esx:spawnVehicle', args.car)
    TriggerEvent("esx:DiscordLog", "AdminLOG", xPlayer.." kişisi araba yarattı. (ADMIN)")
end, false, {help = _U('command_car'), validate = false, arguments = {
    {name = 'car', help = _U('command_car_car'), type = 'any'}
}})

DF
Orjinal Komut

Kod:
RegisterCommand("tpm", function(source, args, rawCommand)    -- /tpm        teleport to waypoint
    if source ~= 0 then
        local xPlayer = ESX.GetPlayerFromId(source)
        if xPlayer.getGroup() == "admin" or xPlayer.getGroup() == "moderator" then
            xPlayer.triggerEvent("esx_admin:tpm")
        end
    end
end, false)

Benim Yaptığım Komut

Kod:
ESX.RegisterCommand('tpm', 'admin', function(xPlayer, args, showError)
    xPlayer.triggerEvent('esx_admin:tpm', args.car)
    TriggerEvent("esx:DiscordLog", "AdminLOG", xPlayer.." kişisi Teleport Kullandı. (ADMIN)")
end, false, {help = _U('command_tpm'), validate = false, arguments = {
    {name = 'tpm', help = _U('command_tpm_tpm'), type = 'any'}
}})

Bu Şekilde Doğru olmuşmu acaba ayrıca webhook nerden çektireceğiz

DF
xPlayer olarak gönderirseniz eğer tablo olarak basabilir daha çoğunlukla şu şekilde göndermelisiniz.

xPlayer.identifier
xPlayer.name

json.encode(xPlayer) (tüm verilerini döner esx'deki)

DF
Orjinal Komut

Kod:
RegisterCommand("tpm", function(source, args, rawCommand)    -- /tpm        teleport to waypoint
    if source ~= 0 then
        local xPlayer = ESX.GetPlayerFromId(source)
        if xPlayer.getGroup() == "admin" or xPlayer.getGroup() == "moderator" then
            xPlayer.triggerEvent("esx_admin:tpm")
        end
    end
end, false)

Benim Yaptığım Komut

Kod:
ESX.RegisterCommand('tpm', 'admin', function(xPlayer, args, showError)
    xPlayer.triggerEvent('esx_admin:tpm', args.car)
    TriggerEvent("esx:DiscordLog", "AdminLOG", xPlayer.." kişisi Teleport Kullandı. (ADMIN)")
end, false, {help = _U('command_tpm'), validate = false, arguments = {
    {name = 'tpm', help = _U('command_tpm_tpm'), type = 'any'}
}})

Bu Şekilde Doğru olmuşmu acaba ayrıca webhook nerden çektireceğiz
Webhooku direk eventte belirttiğimiz için çektirmeye gerek yok main.lua ya giderek ordan ayarlayabilirsiniz
xPlayer olarak gönderirseniz eğer tablo olarak basabilir daha çoğunlukla şu şekilde göndermelisiniz.

xPlayer.identifier
xPlayer.name

json.encode(xPlayer) (tüm verilerini döner esx'deki)
Teşekkürler

DF
peki buna discord ve steam ismi nasıl eklerim ?

DF

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Granit arka planlar

Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!