Neler yeni

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Türkiye'nin İlk ve tek FiveM forum adresi

Forum adresimize hoş geldin FiveMTürk olarak amacımız siz değerli kullanıcılarımıza en aktif fikir ve paylaşım platformu sunmak bir yana en güvenilir şekilde alışveriş yapabileceğiniz bir platform sunmaktır.
DF DF
DF DF
DF DF

Geliştiriciliğe nereden başlanılmalı?

hypuin

Üye
FT Kullanıcı
Yaklaşık 1-2 yıldır Adobe Photoshop ile uğraşıyorum. Photoshoptaki çoğu toolu öğrenmem neredeyse 2 yılımı aldı diyebilirim. Şimdi de sıfırdan fivem geliştiriciliğini "developer" öğrenmek istiyorum. Bu işe nereden başlamalıyım? Neler yaparak kendimi geliştirebilirim? Bana tavsiyeleriniz nelerdir? Ek olarak sorularımı sorabileceğim birer babayiğit olursa süper olur çünkü Photoshopu da soru-cevap şeklinde öğrenmiştim. Önerilerinizi bekliyorum.:cool:

DF
Merhaba,

Konunuzu yanlış kategoriye açtığınızdan dolayı tarafımca taşıma işlemi uygulanmıştır.

İyi Forumlar Dilerim , Saygılarımla..

DF
Ben 3-4 ay önce falan başladım luayı öğrenmeye. Benim öğrenme aşamam bir amaç üzerineydi. Rastgele bir PVP Sunucusu fikri geldi aklıma onu yapmaya başladım. Sen de böyle yapabilirsin 1 tane fikir bul kendine ve onun üzerine yoğunlaş. Mesela aylar önce gidip 1 tane zombie sunucusu açayım dedim hazır envanteri bile kuramamıştım eski konularıma bak görürsün. Şuan sunucuma özel envanter yaptım.

Eğer gerçekten öğrenmek istiyorsan bırakmaman lazım yani böyle gidip 1-2 kod yazıp sonra bırakıp tekrar 3-4 gün sonra kod yazma olayı biraz sıkıntı.
Mesela benim son 2 ayım sürekli kod ile geçiyor uyanıyorum ve kod.

DF
değiştir sil ekle
bu 3 ünü tekrar et bi yerlere gelirsin

DF
Dev. olarak bulunan bir çok kişi sağdan soldan lua dersleri izleyip bir kaç şeyi not aldıktan hemen sonra bir dosya oluşturup istediği scripti yazmamıştır.
%70 Bir çoğu scriptleri editleyerek mantıklarını kavramış ve daha sonra script yazmıştır.
Sende böyle yapabilirsin. Scriptleri editleyerek mantıklarını kavra ve daha sonra script yazarak yoluna devam et..

DF
öncelikle hedefin fivemse luadan başla fakat hedefin yazılımcı olmaksa fiveme hic bulasmadan sırasıyla , javascript --> nodejs --> express --> react olarak akıp git

DF
Yaklaşık 1-2 yıldır Adobe Photoshop ile uğraşıyorum. Photoshoptaki çoğu toolu öğrenmem neredeyse 2 yılımı aldı diyebilirim. Şimdi de sıfırdan fivem geliştiriciliğini "developer" öğrenmek istiyorum. Bu işe nereden başlamalıyım? Neler yaparak kendimi geliştirebilirim? Bana tavsiyeleriniz nelerdir? Ek olarak sorularımı sorabileceğim birer babayiğit olursa süper olur çünkü Photoshopu da soru-cevap şeklinde öğrenmiştim. Önerilerinizi bekliyorum.:cool:
(HTML - CSS - Javascript) bunların sıfırdan eğitimleri var udemy veya youtube üzerinden incelersen baya işine yarayacaktır örnek PROTOTURK kanalı var inceleyebilirsin, tek başına hiç bir dil işine yaramaz en basit olarak javascript üzerinde JQuery var ondan başlayabilirsin gayet basit ve kullanımı kolay (HTML - CSS) neden önemli dersen, belli bir yerden geliştirmeye başlayacaksın, veriler (JS ==> index / index ==> JS) olarak gider aksi taktirde yazdığın kod calışıyor mu onu bile anlaman imkansıza, yakın tabi ki bunlar üzerinde belli tool örnekleri var ama yeni başlayacağını baz alırsak tavsiyelerimi dinlersen tek başına (back end ve front end) geliştirici yolunda ilerliyebilirsin, eğer dersen daha basit bir yerden başlamak istiyorum lua diyebilirim fakat genellikle yabancı kaynaklar var öğrenimin zor olaçaktır.

DF
(HTML - CSS - Javascript) bunların sıfırdan eğitimleri var udemy veya youtube üzerinden incelersen baya işine yarayacaktır örnek PROTOTURK kanalı var inceleyebilirsin, tek başına hiç bir dil işine yaramaz en basit olarak javascript üzerinde JQuery var ondan başlayabilirsin gayet basit ve kullanımı kolay (HTML - CSS) neden önemli dersen, belli bir yerden geliştirmeye başlayacaksın, veriler (JS ==> index / index ==> JS) olarak gider aksi taktirde yazdığın kod calışıyor mu onu bile anlaman imkansıza, yakın tabi ki bunlar üzerinde belli tool örnekleri var ama yeni başlayacağını baz alırsak tavsiyelerimi dinlersen tek başına (back end ve front end) geliştirici yolunda ilerliyebilirsin, eğer dersen daha basit bir yerden başlamak istiyorum lua diyebilirim fakat genellikle yabancı kaynaklar var öğrenimin zor olaçaktır.
pandemiden sonra okuduğum en uzun yazı

DF
tavsiyen için teşekkürler luadan başlamayı düşünüyorum

DF

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Granit arka planlar

Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!