Neler yeni

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Türkiye'nin İlk ve tek FiveM forum adresi

Forum adresimize hoş geldin FiveMTürk olarak amacımız siz değerli kullanıcılarımıza en aktif fikir ve paylaşım platformu sunmak bir yana en güvenilir şekilde alışveriş yapabileceğiniz bir platform sunmaktır.
DF DF
DF DF
DF DF

Fivem'de siyaset ve politika rolleri

Kesler

Üye
FT Kullanıcı
Öncelikle benim gördüğüm kadarıyla fivemde belli sunucular dışında, özellikle yeni açılan sunucular da gang, çete hayatı ve illegal rol üzerine gidilmiş, buna da ilgi çok o ayrı konu...

Durum böyle olunca ister istemez olay hırsız polise dönüyor bir zaman sonra olay tıkanıyor kilitleniyor yada sunucuda full çatışma dönüyor. (ck ye karakter aç çeteye gir ck ye)

1db205-q.jpg

Eğer siyaset sistemini scriptler ile desteklersek yani demek istediğim bir merkez bankası gibi birşey olur, her yeni araç alındığında (lua burada devreye giriyor) alınan aracın vergisi merkez bankasına gider. Motel kiralandığında belli bir yüzdesi vergi olur.

a29b06-Entrance.jpg

Örneğin dandik bir motelin fiyatı 100 dolar vergiler %15 olursa oyuncu 115 dolar ödemek zorunda kalır böylece hem oyuncular paralarını harcamış olur hem piyasa oluşur.

Merkez bankasındaki para neyi ifade eder?

-Gene script ile merkez bankasındaki para sunucuda ki dönen para ile balanslı hale getirilir ve alım gücü, arz talep ve piyasa ile sistem şekillenir ama... (aşağıdaki sorunun yanıtında devamı)

Yahu biz buraya siyaset ve politika için geldik sen bize vergi falan ne anlatıyorsun?

-İşte tam olarak bu kesilen vergilerin yüzdesi olsun, ihaleler olsun sunucuda ki ekonomiyi şekillendirecek olan iktidar parti ve parlamentodur.

images

Peki bu partidir falan sadece ekonomi için mi var?

-Kesinlikle hayır, herkesin bildiği üzere sunucularda sabit duran hukuk ve polis kuralları var, hükümet desteklediği polis amiri adayını, amir olarak atayabilir(teğmen yada üst rütbeli olması şartıyla) tabii ki bunlar, dönecek kulisler, ikili anlaşmalar ile mümkün (sosyal rp) bunu hastaneye de uyarlayabiliriz, isterse hükümet kanun teklifi sunar parlamentoya (10 kişi ile 20 kişi arası deyişebilir bu parlamento)
Tabii bu sistemle illegallede ayrı rol paslanıyor, bir parti baron ile anlaşıp finansal destek alabilir tabii ki savcılara burda rol paslanıyor

Böyle bir sunucu var mı? varsa söylerseniz çok mutlu olurum. Yapmak isteyen sunucu olursa algoritma olarak her türlü yardım ederim. (lua konusunda yardımcı olamam, c dillerinde iyiyim)

images

Hükümet binası ve interioru olan mod

Yazın gerçekten çok güzel , eklenti yapımcılarına & geliştiricilerine çok güzel fikirler vermişsin burada umarım buradan ilham alacaklardır.

Yazı hoşuma gitti, emeğine sağlık. Bilindiği üzere Serverbutik v2 pakette bir vergi sistemi var, bir şeyi alırken değil ama sonradan e-Devlet üzerinden araçlarına, evlerine, moteline hatta bankadaki parana kadar vergiler yazılıyor. Parti durumuna gelirsek bir kaç gündür tam da o iş ile uğraşıyorum (Script olarak değil). Aşağıda verdiğim fotoğrafta bir kaç gündür hazırlığını yaptığımız seçimler için kurduğum, aday olduğum parti aracını koyuyorum. Sunucumda toplam 4 parti kuruldu hepsi de sürekli miting falan yapıyor, oy toplamaya çalışıyor. Bakalım kazanan kim olacak :D

LKP.png

Gang rolleri hakkında söylediklerine katılıyorum ayrıca yazın hem açıklayıcı hem de mantıklı olmuş, roleplay olayı iyice monotonlaştı farklı şeyler her zaman iyidir

Yazı hoşuma gitti, emeğine sağlık. Bilindiği üzere Serverbutik v2 pakette bir vergi sistemi var, bir şeyi alırken değil ama sonradan e-Devlet üzerinden araçlarına, evlerine, moteline hatta bankadaki parana kadar vergiler yazılıyor. Parti durumuna gelirsek bir kaç gündür tam da o iş ile uğraşıyorum (Script olarak değil). Aşağıda verdiğim fotoğrafta bir kaç gündür hazırlığını yaptığımız seçimler için kurduğum, aday olduğum parti aracını koyuyorum. Sunucumda toplam 4 parti kuruldu hepsi de sürekli miting falan yapıyor, oy toplamaya çalışıyor. Bakalım kazanan kim olacak :D

LKP.png
Güzel olmuş otobüs eline sağlık, iyi roller

konu çok güzel olmuş eline kolun sağlık öncelikle şuanda beta aşamasında olan serverimiz için buna benzer bir düşüncemiz vardı discord üzeriden konuşabiliriz

Discorg T-ReX#3742

Gang rollerinde artık gun-rp devri bitti, artık tek yaptıkları müzik açarak arabanın üstünde dans etmek.

RP sunucularında, özellikle Hard RP sunucularında, siyaset rolleri kesinlikle ama kesinlikle olması gereken bir şey. Çok suistimal edilebilir derecede bir rol fakat eğer sistemini oturtabilirseniz rollere fazlasıyla katkısı olacağını düşünüyorum.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Granit arka planlar

Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!